Astsubay Nasıl Olurum?

Osmanlı hükümeti vaktinde gedikli zabit, ufak zabit vb. İsimlerle anılan astsubaylık kurumu nato üyesi bütün ülkelerde geçerli olan bir rütbedir. Türk silahlı kuvvetlerinde subay sınıfından sonra yer edinen astsubaylar eratın en fazla muhatap bulunduğu askerlerdir. Ek olarak türkiye’de ki kırsal bölgelerde da önceleri genel anlamda jandarma karakol komutanı oldukları üzere, köylü kesimi vasıtasıyla çok hürmet yayınlanan, hükümetin temsilcisi sıfatıyla görülen bir sınıftır. Astsubaylar 926 sayılı tsk personel kanununa tabidirler. Zaruri hizmet süreleri 10 senedir. Türk silahlı kuvvetlerinde kara, hava, deniz, jandarma içerisinde vazife yaparlar. Kendi arasında bir ekip rütbelere ayrılır. Bunlar: astsubay çavuş, astsubay kıdemli çavuş, astsubay üstçavuş, astsubay kıdemli üstçavuş, astsubay başçavuş, astsubay kıdemli başçavuş olmak için 6 rütbedir.

Astsubay olmak üzere çeşitli koşullar yer almaktadır. Ek olarak her kuvvetin (kara, deniz, hava, jandarma) ve her sınıfında(topçu, piyade, tankçı vb.) birtakım farklı koşulları olabilir. Kara kuvvetleri astsubay alışı üzere lüzumlu olan koşullar şunlardır:

Astsubay_Rutbelergenel koşullar:

– idadi ve muadili okullar, asgari iki sene süreli iş yüksekokulu yada dört sene süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak

Toplumsal durum- ahlak- kişilik

– dış kaynaktan muvazzaf astsubay temin yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “muvazzaf astsubay adaylarında aranacak nitelikleri” taşımak. Bunlar genel anlamda subaylar arasında istenen etik yükümlülüklerdir. Bu koşullar arasında 657 sayılı hükümet memurları yasasının 48. Madde sinide barındırır.

Yaş hakkında koşullar:

– dört sene ve daha çok süreliyükseköğretimi bitirenler için28 yaşından, daha kısa süreli okulları bitirenler üzere 26 yaşından gün almamış olmak.

Sıhhat ile alakalı koşullar:

– beden yapısı doğru, ağız, çene ve diş yapısı düzgün olmak; yüzünde çok bakiyede çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri, dilinde pelteklik, bedeninde dövme, kekemelik ve gözünde şaşılık vs. Bulunmamak

– Tsk sağlık kabiliyeti yönetmeliğinde ifade edilen boy ve kilo kısıtlarında olmak. Minimum boy standardı adam adaylar üzere 164 santimetre, kadın adaylar üzere 158 cm’dir.

– sevk edilen askeri hastaneden başvurduğu sınıfa makuldur tutanağı almak.

Bu koşulları içeren tüm kişiler astsubaylık imtihanına müracaat edebilir. Astsubaylık imtihanı yazılı imtihan, sözlü imtihan ve fiziki yetenek kafilik testisınavından meydana gelir.

– yazılı imtihanda 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, inkılap tarihsel, atatürkçülük, t.C. Anayasası, internasyonal kurumlar ve anlaşmalar, türkiye coğrafyasından doğan yazılı imtihanda asgari 70 puan alınması icap etmektedir. Ek olarak bu imtihanda 4 hatalı bir hakikatı götürmektedir.

– yazılı imtihanı başarı ile sunan adaylar mülakat dönemi nasıl girerler. Bu dönemde ilk sıhhat muayenesi gerçekleştirilir. Yukarıda anlattığımız sağlık koşullarını taşıyanlar benlik değerlendirme testine gireceklerdir. Benlik değerlendirme testi genel hatlarıyla ne bir kişilikde olduğunuzu idrak etmek içindir. Bu puana doğal olarak değildir. Yalnızca kanaat kurmak maksadıyla gerçekleştirilir. Sözlü mülakattan şekilde en nihayi fiziki yetenek kafilik testi gerçekleştirilir.Adaylar 1500 m koşu, mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Burada 40 baraj puanını geçmek icap etmektedir.

– son olarak sözlü mülakat dönemi başlar. Sözlü mülakatta diksiyondan, görünüşe, genel kültürden, kendini söylemeye, kendine itimat duygusuna denli birçok hususiyet ölçülür. Sözlü mülakattan da 70 çekmek icap etmektedir.

Yazılı imtihanın %70’i,fiziki yetenek kafilik testinin %15’i, sözlü mülakatın %15’i kullanılarak başarı puanı yer alır. Bu puana nazaran yapılan liste ile imtihanı kazanan adayların sıralaması tanımlanmış olur.
Bu imtihanları başarı ile verenler astsubay iş yüksekokulunda görecekleri iki senelik eğitimin peşinden astsubay çavış türbesi ile atanırlar. Fakat burada bilinmesi lazım olan bir öbür mevzu daha yer alıyor. Astsubay iş yüksekokulları kara, hava, deniz, bando ve sıhhat olmak için beş kısımdır. Bu sınıfların birbirinden ayrıcalıklı bir ekip koşulları bulunabilir.

Maaşlara erişince yapılan vazife ve yere nazaran değişmekle beraber hükümetteki maaşlara nazaran normal derecede izleyer.

Astsubay olacaklarda aranan koşullar vb. Aktüel hususlarla alakalı olarak alakalı kuruluş ve kurumları takip ediniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s