Yedek Subay Nasıl Olurum?

Yedek subaylığın geçmiş dönemleri devletimizde osmanlı hükümetine denli dayanır. Yedek subaylık sınıfının kurulmasındaki ana mantık, eğitim görmüş beyinlerin orduya ayrıcalıklı bir biçimde hizmet vermelerini sağlamaktır. Osmanlı hükümeti’nin nihayi zamanlarında bundan sonra batılı anlamda eğitim vermeye başlamış olan medreselerin darülfünun olmasıyla birlikte buradan mezun olan gençlerin zaruri askerlikleri sırasında ne bir hizmet vermesi icap ettiği düşünülerek ve birtakım avrupa hükümetlerindeki sistemler çözümleme edilerek yedek subaylık yürürlüğe hususlmuştur. O şekilde ki çanakkale savaşı sırasında 70.000 yedek subayın şehit bulunduğu rivayet olunur.

Cumhuriyetle birlikte önemi daha da yükselen yedek subaylık bazen tartışılan bir müessese kimi vakit oldukça yararı dokunan bir derslik olmuştur. Anlaşılacağı için yedek subaylık, subay sınıfının en alt tabakasıdır ve rütbesi asteğmendir. Esasen asteğmenlik rütbesi önceleri harb okulundan mezun olan her insanın ilk almış olduğu rütbe iken sonradan yalnızca yedek subaylara has bir rütbe olmuştur. Asteğmenin apoletteki işareti tek bir çizgidir. Dolayısıyla asteğmenlere lakap şekilde domino taşı denmesi de yaygındır.

Öyleyse ne yedek subay olunur, yedek subay olma koşulları nedir? Yedek subay olmak üzere 30 yıl önce yalnızca en düşük dört senelik lisans mezunu olmak yetiyordu. Fakat günümüzde vaziyet biraz değişmiştir. Yükselen üniversite mezun sayısının hepsinin yedek subay gerçekleştirilmesi imkansız bulunduğu üzere yedek subaylık belli koşullara bağlanmıştır. En başta şunu ifade etmek elzemdir ki tıp fakültesi ve diş hekimliği mezunları istese de talep etmese de yedek subay şekilde askerliklerini yapacaklardır. Şundan dolayı bu iki iş grubuna gereksinim çoktur ve gittikçe çoğalmaktadır.

Öbür lisans mezunlarının yedek subay olmaları ise şu şekildedir: askerlik şubesine müracaat eden her lisans mezunu bir yedek subay talibi şekilde adlandırılır. Yedek subay talibi genç askerlik şubesindeki prosedürleri sırasında dolduracağı birtakım formlarla rastlanır. Bu formların üstünde sorulmuş birtakım sorular yer alıyor. Örnek vermek gerekirse askerliğinizi 12 ay yedek subay şekilde mı mevcut değilse 6 ay kısa devir erbaş şekilde mı tamamlamak dilediğiniz sorulur. Burada sizlere bir tecih hakkı tanınmıştır. Fakat yedek subaylık bölümünü tercih etmiş olsanız bile bu sizi yedek subay yapacakları manasına gelmez. İkinci bir soru da komando olmak isteyip vazgeçtiğinize ilişik sorulan sorudur. Her insanın aklına yedek subaylıkla komandoluğun nasıl alakası mevcut şeklinde gelebilir. Komandolukla yedek subaylık içinde şöyle bir münasebet yer alıyor. Şayet komando olmayı ve yedek subay olmayı tercih etmiş iseniz ve uygulanan kontroller neticesi fiziki durumunuz buna müsaitse komando yedek subay olmanız işten dahi değildir. Şundan dolayı bilhassa terör problemi olan devletimizde bu sınıfa ve bu sınıfta komutanlık gerçekleştirecek kişilere fazla ihtiyaç yer alıyor.

Askerlik şubenizdeki yönetimsel işleriniz ve sıhhat kontrolünüzden sonra bir imtihana gireceksiniz. Gireceğiniz imtihan yedek subaylık imtihanı şekilde adlandırılsa da sorulan sualler daha fazla muhakeme yeteneğinin ölçülmesi içindir. Bu imtihanı fazla iyi gerçekleştirmeniz ya da yapmamanızın yedek subay olup olmamanızda kati bir tesiri yer alıyordiyemeyiz. Fakat her şeye karşın yedek subay şekilde askerliğini tamamlamak arzulayan bir bireyin gerek askerlik şubesinde yedek subay olmak isterim bölümünü işaretlemesi gerekse imtihanda çaba göstermesi her şeye karşın ilk adımdır.

Öyleyse madem yukarıda söz ettiklerimizin yedek subay olmakta aşırı derecede bir tesiri mevcut değil, nasıl yapmak lazım derseniz burada mühim olanın esasen tsk’nın gereksinimi ve bu ihtiyaca nazaran mezun olduğunuz bölümdür. Bilhassa eczacılık, baytar doktorluk, psikoloji, rehberlik, harita mühendisliği, yasa fakültesi mezunları (özellikle vazife yapan yargıç savcılar) ve bilimum mühendislik çeşitleri talep ettikleri yahut talep etmedikleri takdirde yedek subay olunması mümkün bölümlerdir. Bunun beraberinde iibf, fen edebiyat mezunlarının şansları ötekilere nazaran daha azdır. Eğitim fakültesi mezunları ise önceleri yedek subay öğretmenlik edebiliyorlardı fakat artık bugün bu da eskisi vb. Değildir.

Askerliğinizi nerede gerçekleştireceğiniz açıklandığı vakit karacı mı, havacı mı mevcut değilse denizci mi olduğunuz, karacı iseniz piyade mi, topçu mu, tankçı mı olduğunuz da bununla beraber iletilicektir. Ne asker ve erbaşlarda çömez birliği varsa yedek subaylarda da yedek subay okulu yer alır. Her yedek subay okulu ayrıcalıklı yerdedir. Piyade okulu istanbul tuzla’da, topçu okulu ankara polatlı’da, tankçı okulu (zırhlıbirlikler) ankara etimesgut’ta, muhabere okulu ankara mamak’ta ve öbür derslik okulları türkiye’nin bir çok yerinde bulunabilir. Levazım okulu ve doktorların katılmış olduğu samsun sahra sıhhiye okulu dışındaki yedek subay okullarındaki eğitim 3 ay, ötekilerde 1 aydır. Bu üç ay arasında bir askerin öğrenmesi lazım olan esas askerlik malumatları, derslik dersleri, bedensel eğitim dahil bir çok merhaleden geçilir. Üç ayın nihayetinde yapılan imtihanlarla kimlerin yedek subay olup olmayacağına karar verilir. Teoride imtihanlardan kalanlar 15 ay asker şekilde askerlik yapar yazmaktadır fakat önemli bir disiplin suçu işlenmediği takdirde bu pratikte uygulanmaz. İmtihanların da başarı ile verilmesinin peşinden kura çekimi ile vazife yapılacak kıta tespit edilir ve asteğmen rütbesi takılarak okuldan mezun olunur. Bundan sonra bir yedek subay bir diğer deyişle asteğmen olmuşsunuzdur.

Aklınızdan çıkarmamak lazım ki kıtada gerçekleştireceğiniz göreve asteğmen rütbesi ile katılırsınız fakat yedek subay okulu 1 ay olan kişiler nihayi üç ayda, yedek subay okulu 3 ay olan kişiler nihayi bir ayda teğmen rütbesi ile askerliklerini devam ettirüp böylelikle terhis olurlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s