2016 Yılında Bedelli Askerlik Çıkacak mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri ustalaşma miktarının % 42’ler düzeyine geldiğini ifade eden özlü, teknolojideki dönüşümle beraber, bu sistemleri alan erlerin daha da profesyonelleşmesi icap ettiğinin vurguladı. Yürütülen emekleri değerlendiren özlü, ”savunma endüstri sektörümüzün günümüzde 5 milyar doların üstünde bir cirosu mevcut. Bunun 2 milyar dolara yakını ihracattan meydana geliyor. % 55’ler düzeyinde yerli katkı oranı var. En mühim hususiyet teknoloji üreten bir alan olması.” ifadelerini kullandı.Türkiye’de gündemi meşgul eden en mühim vakalardan bir tanesi olan askerliğin kısalıp kısalmayacağı mevzusu binlerce askerlik gerçekleştirecek gencin önemle takip etmiş olduğu haberlerden bir tanesi her nasıl kadar bütün yayın organlarında bununla alakalı haberler yapılsa da devletin verdiği bir hemen hemen bir karar mevcut değil şayet iler tarihlerde askerliğin kısalıp kısalmayacağını ilgi yapıyorsanız haberimizin ayrıntısında kafi malumatı temin edebilirsiniz. Askerliğini yapmayıp askerliğin düşmesini bekleyenlerin gözü kulağı mecliste. Tbmm’den yeni bir yasa çıkmasını ve bu yasala da askerliğin kısalmasını bekleyen yüzbinlerce er yer almaktadır. Bedelli askerlik hizmetlerinden sonra genel anlamda askerli vaktinin düşüp düşmeyeceği önemli bir ilgi mevzusudur. Askerlikte süreler değişiyor kısa devir askerlik dört ay uzun devir askerlik ise on ay yer alıyordöviz ile askerlik yapmada 2 sene öncesinde uygulanan tenzilat ile gurbetçi yurttaşların yüzünü güldüren devlet, ikinci müjdeyi izah etmek üzere kolları sıvadı. Yeni senenin ilk çeyreğinde en mühim gündem başlıklarından bir tanesi askerliğin kısalıp kısalmayacağı mevzusu devletin maaşlı askerlik üstünde emek vermesi ve hususi birlikler ile terörle savaşım sorununa çare araması asker şekilde askere giden her 20 yaşını doldurmuş gencin beklediği mevzular içinde askerliğin kısalması yer ediniyor. Hükumet kanadından herhangi bir resmi açıklama bulunmamasına rağmen gelecek günlerde askerliğin kısalması tbmm’ye gelmesi umut ediliyor.

Aselsan vasıtasıyla yürütülen “hisar-a projesi”nin olduğunu, 2020 senesinde hizmete gireceğini aktaran göz at zaman yılmaz, alınacak çin füzesinin yapımının 5 sene devam edeceğini ve 5 senenin nihayetinde teslim edileceğini anlattı. Ulusal füze müdafaa sistemi geliştirme projesinin devam ettiğini dile getiren ismet yılmaz, teknoloji hazırlık düzeyi incelemelerinin yapıldığını, yol haritasının tespit edildiğini, bu dönemde yabancı çalışma birliğinin olası olduğunu söyledi.

Yılmaz, şanlıurfa’nın ortasında kalan askeri tugay arazisinin biri yere taşınmasına dair çalışmalarının bulunduğunu, bu mevzuda mutabakata varıldığını belirtti. Göz at zaman yılmaz, suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine dair kanunun çıkarıldığını hatırlatarak, “bu kanun dahilinde ihale yapıldı. İhaleyi, suriye’de vakalar çıkınca iptal etmek mecburiyetinde kaldık. Bu emniyet tehlikeninin en fazla olduğu yerde bizim mayınlı sektörleri temizlememiz mevzubahis değil. Ancak ne vakit bir bahar ve barış havası kazanç, o vakit mayınların kaldırılması düzgün olur” şeklinde hususştu.

Tbmm milli müdafaa bedeli başkanı ve ak parti düzce milletvekili faruk özlü, “bedelli askerlik” mevzusunda bir iş olmadığını anlattı. Özlü, genelkurmay başkanlığı’nın kuvvet-2033 projesi dâhilinde daha ustalaşmış bir ordu üzere iş yürüttüğünü altını çizdi. 2015 yeni alınan kararlar ile beraber orduların geri çağrılması ve bütün izinlerin iptal edilmesi, devleti yeni kararlar çekmeye itiyor. Öyleyse bu sene kısa devir ve uzun devir askerlikler de bir değişiklik yaşanacak mı? Bedelli askerliğin daha sonra bütün gözler askerlikle ilgili verilecek yeni kararlara çevrildi. 1 kasım 2015 erken genel tarzı geride kaldı. Ortada pek çok vaat dolaşıyorken vaatlerden nasibini askerlik mevzusu da almıştı. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı ise zaruri askerlik maddesi oldu. Askerlik müddeti kısalıyor mu? Vatani vazifesini yerine getirmeye vaziyeti ve yaşı müsait olan her türk genci askerliğin vaktinin kısalıp kısaltılmayacağını ilgi yapıyor. 1 kasım 2015 tarihsel türkiye üzere dönüm yeri oldu. 1 kasım’da erken milletvekili genel tercihleri üzere milyonlarca yurttaş sandık kafasına gitti. Tercih etim neticesinde ak parti yalnız başına iktidar olmayı başardı. Hemen hemen tercihin peşinden düşük bir vakit geçmiş olsa da 20 yaşına yaklaşan her türk gencinin ve ailelerinin gözü kulağı askerlik vaktinin kısalıp kısalmayacağında… Her ebeveynin hayalidir oğlunun askerliğini görmek, oğlunu askere yollayıp vatani vazifesini yerine getirmesini temin etmek. Her nasıl denli ucunda özlemek olsa da ebeveynler vatan üzere buna katlanırlar. Şimdi 12 ay olan askerlik vaktinin kısalması gündemden bir çeşitli düşmüyor. Chp askerliğin kısalıp kısalmayacağına ilişik mühim vaatlerde bulunmuş oldu. Gerçekleştirilecek sistem ile beraber uzun devir ve kısa devir askerlikler arasındaki hakkaniyetsizlikler ve ay farkları giderilmiş olacak. Alınan yeni bilgilere nazaran uzun çağda askerlik müddeti 10 aya düşüyor. Kısa devir askerlikleri ise 4 aya düşecek. Bu şekilde uzun çağda askerlik yapacaklar üzere hakkaniyetsizlik ortadan kaldırılmış olacak. 2003 senesinde ilk şekilde 18 ay olan askerlik müddeti 15 aya indirilmişti. 2016 yılına sayılı günler kala, askere gitmeye namzet gençlerin ve ailelerinin merakla beklediği hususlardan biridir askerliğin kısalması. Askerlik vatani vazife olmakla beraber vaktinde yapılacak herhangi bir kısaltma, erlerin ailelerine ve sevdiklerine daha hızlı kavuşmasını sağlayacak.Kısa devir ve uzun devir askerlik süreleri bir süredir devletin ve askere uğrayacak gençlerin aklını kurcalıyor. Uzun devir ve kısa devir askerlik arasındaki hakkaniyetsizliğin giderilmesi için devlet yeni bir değişiklik ile bu vaziyeti ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Tek çeşitli askerlik ile tüm kişiler 2 yahut 3 ay esas eğitim alacak. Kalan askerlik vaktinde ise arzulayan aylık minimum fiyatı ödeme karşılığında izinli sayılacak. Askerlik tamamlamak arzu edenler ise minimum fiyat alacak. Yedek subaylık rolü ise 16 aydan 13 aya indirilmişti. Kısa süreçteki askerlik biçiminde da değişim yapılarak, 8 ay olan kısa devir askerlik rolü 6 aya indirildi. 2003 yılından 2015 yılına denli hiçbir biçimde kısa devir ve uzun devir askerlik sürelerinde bir oynama gerçekleştirilmedi. Ustalaşmış askerliğe geçiş sistemiyle beraber yapılan bu olgu en fazla askerlik gerçekleştirecek gençleri sevindirecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s