Türk Askeri İşte Böyle Olur

Nihayi çağda güneydoğu’da meydana gelen terör vakaları ve daha sonra gelen şehit gelişmeleri yüreğimizi yaktı. Dün de manisa 1’inci piyade eğitim tugay komutanlığı’nda, bir diğer deyişle garp kışla’da eğitimlerini tamamlayan kısa devir erlerin ant töreni mevcudtu. Tugay komutanımız tuğgeneral yavuz ekrem aslan çayır edince nezih varol’la beraber gittik. Törene eğitim kolordu komutanı korgeneral mehmet faruk şengün de katılmıştı. Nizamiyeden girdiğimiz andan itibaren askeri tertip ve disiplin kendini hissettiriyordu. Bu şekilde olmasına rağmen sıcak bir merak, gözle görülür bir coşku ve heyecan mevcudtu.

Gözlerim doldu 

Hani derler ya “ana, baba günü” şeklinde, hakikaten de merasim sahası ana aba günüydü. Ant edecek erlerin ana, baba, eş, çocuk ve üstelik dedeleri dahi tören sahasını çevreleyen tribünleri doldurmuştu. Yaklaşık 5 bin bireyin bulunduğu söylendi. Yüreğimizin kan ağladığı şu günlerde böylesi güzel bir tabloyla rastlamak, türk milletinin vatana bağlılığını ve bölünmez bütünlüğüne inancını ortaya koyması açısından fazla önemliydi benim üzere. Orada yer alan tüm kişiler vb. Yüreğim kabardı, gözlerim doldu.

Babalar ve dedeler de vardi 

Tugay komutanımız tuğgeneral yavuz ekrem aslan fazla güzel bir hazırlık yapmış, programa koyduğu bir işleme da fanatik kaldım. Ant edecek kısa devir erlerin bazılarının, daha şekilde yeniden manisa’da askerlik yapmış olan babalarını, üstelik dedelerini kayıtlardan bulmuşlar ve onları ant törenine bilhassa çayır etmişler. Seneler önce yurt borcunu ödeme yapmak üzere manisa’da askerlik gerçekleştiren insanların, yeniden aynı noktada askerlik gerçekleştiren oğlanları ve torunlarıyla merasim sahasında ikinci kere yaşadıkları coşku, anlam ve his yüklüydü. Kolordu komutanı şengün, tugay komutanı aslan ve öbür komutanlar er baba ve dedelerine katılım evrakı ve armağan takdim ettiler. Sancağın platformdaki yerini alması, hürmet duruşunda bulunulması ve bağımsızlık marşı’nın okunmasıyla süregelen programda türk bayrağı ve silahların olduğu masaların üzerine ellerini koyan erler, söz verdi. Bir askerin icra ettiği konferans ile mehmetçiklerin milletimize sadakatle hizmet edeceğine ve atatürkçü fikir sistemine gönülden ilişik kalacaklarına dikkat çekildi.

Aslan, askerlerle kucaklaşti

Hususşmaların peşinden marş nezaretinde erler geçiş yaptı. Merasim sonrasında erlerin aileleri ile buluşmasında ise his dolu anlar yaşandı. Ülkenin dört bir yanından manisa’ya gelen er aileleri ant töreninin peşinden evlatlarıyla özlem giderdi. Oğullarını er giysileri arasında gören anneler göz yaşlarına yargıç olamadı. Birtakım aileler bu anları resim kullanarak ölümsüzleştirdi. Kolordu komutanımız korgeneral mehmet faruk şengün ile tugay komutanımız tuğgeneral yavuz ekrem aslan da ailelerin arasına karıştı, onları kutladı, gururlarını paylaştı. Peşinden gazilerle de bir araya gelip söyleşi etti. Söyleşi daha sonra da erler, aileleri ve gaziler hep beraber yiyecek yedik.
Bir kez daha gördüm ki, her türk er doğuyor ve er vb. Yaşıyor. Bu bizim genlerimizde mevcut.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s