Askerlik Muayenesi Nerede Yapılıyor?

Askerlik Muayenesi Nerede Yapılır?

Manisa vilayet halk sıhhati müdürü dr. Ziya tay, askerlik muayenesinin haziran ayından itibaren pilot vilayet olarak tercih edilen manisa’daki aile hekimliklerinde yapılacağını anlattı. Tay, uygulamanın daha daha sonra yurda yayılacağını duyurdu. Manisa tabip odası ise işleme reaksiyon gösterdi.

Tabip odası başkanı hasan semih alim, aile hekimlerinin çalışma yükünün aşırı derecede bulunduğunu ve askerlik muayenesiyle yükün artacağını altını çizdi. Manisa’da aile hekimlerinin günde 100 hastaya göz attığını kaydeden alim, “sağlık göz atanlığı aile doktoru kafasına 2 bin 500 insan düşmesini amaçlıyordu. 13 senedir bu hedefi tutturamadılar. Aile hekimlerinin sayısı artmadığı vb. Hekim kafasına düşüş gösteren hasta sayısı da azalmadı. Şu anda bir aile hekimine 3 bin 500-4 bin dolaylarında insan düşüyor. Aile hekiminin zaten yeteri denli çalışma yükü yer alıyor. Bu şekilde bir muamele aile hekimine fazladan bir yük oluşturacaktır. Olumlu göz attığımız bir vaziyet değildir” şeklinde hususştu.

Askerlik muayenesinin aile hekimlerinin işi olmadığını dile getiren alim, özellikli bir muayene gerçekleştirilmesi, ayrıcalıklı bir planlama olması icap ettiğini savundu. Aile hekiminin bir hastaya 15-20 dk vakit ayırması icap ederken 5 dk ayırabildiğini kaydeden alim, “aile doktoru günlük 100’e yakın poliklinik ediyor. Öbür yandan aşı, hamile takibi vb. Şeyleri de ediyor. Kervanı yolda düzme çabalarına devam yapıyorlar. Bir çeşitli rayına oturtamadılar. Önceleri kör topal yürüyen sıhhat ocağı sistemini fonksiyonel duruma getirmek yerine avrupa’nın kullanıp sorunlarını görmüş olduğu dönemleri bize yaşatıyorlar. Abalıya vurmaya devam yapıyorlar. Dünya sıhhat örgütü’ne nazaran bir doktorun bir hastaya asgari 15-20 dk ayırması lazım. Ancak bizde hasta sayısı 100’e ulaşmış olduğu üzere 3-5 dakikada hasta muayene ediliyor” diye ifade etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s